AYIN KONUĞU

 

 
İlkhediyem.com  
Yeni doğan bebeklere özel hediye sepetleri, bebek bezi pastaları ile 5 yıl önce başlayan internetten satışımız, müşterilerimizin memnuniyeti ile her gün artmaktadır.

İlkhediyem.com bugün yeni doğan bebeklerin ihtiyacı olacak birçok ürüne yer vermekte ve Türkiye’nin her yerine ertesi gün teslimat garantisi ile hizmet vermektedir.

Bu yıl müşterilerimizin yönlendirmesi ve talebi ile hastane odası süslemesi, ‘baby shower’ parti organizasyonu çalışmalarımızı da aynı özen ve kalitede başlattık.

Kaliteli, orijinal tasarımlı, gösterişli hediyelerimizden gururla sunmanız için yanlızca web sitemizi ziyaret etmeniz yeterlir.

Hastane odalarında, ‘baby shower’ partilerinde en güzel hediye sizinki olsun .

Hediyelerle kutlamaya değer anlarınızın artmasını dileriz.


www.ilkhediyem.com
Telefonla Sipariş hattı: 0216 530 13 01
 
   
 
ELİTE'S ORGANİZASYON  
SİZ VE BEBEGİNİZ, BİZİM İCİN COK OZELSİNİZ
 
Elites organizasyon , organizasyon işini uzun yıllardır yapan asıl mesleği bankacılık olan 3 kişinin bir araya gelmesiyle kurulmuş bir firmadır.
 
Konsept üzerine tasarım yapan bir firma olduğumuz için bütün müşterilerimize özel çalışmalar yapıyoruz. Doğum oda süslemeleri,bebek sepet ve şekerleri,altın yastıkları,nişan ve kına organizasyonları, düğün organizasyonları,balon süslemeleri davetiye ve nikah şekerleri ,promoston ürünlerimiz verdiğimiz hizmetler arasında. Aynı zamanda en iddialı olduğumuz konulardan biri de özel gün sepetleri. Ve   BABY COLOUR adı altında yeni bir doğum oda süslemeleri çalışmasına başladık. Baby Colour hizmetimiz, doğum odanızın , perdelerinde koltuğuna , yatak örtüsünden şekerlerine  kadar tek renk çalışma ve bu çalışmanın en ufak detayına kadar tek renk uygulanmasıdır.
Diğer yandan her bütçeye uygun olarak tasarlanan 4 ayrı doğum oda süsleme hizmetimiz mevcut.
 
Yerimizin Bahçeşehir de olması , bizim için avantaj. Bölgemizde bu konuda faaliyet gösteren tek firmayız. Ve müşterilerimizi de bu konuda her anlamda evinden bile çıkarmadan taleplerini yerine getiriyoruz. Arzu edilen ürünle ilgili, kişinin talepleri ve bütçeleri doğrultusunda 24 saat içinde çalışmalar yapılıyor ve kişinin mail adresine tasarımlar gönderiliyor. Onaylanan tasarımda anında tarafımızdan kargo ile teslim ediliyor. Araştırmalarımız her an devam ettiği için, katalog veya internet sitemizde tüm ürünlerimizden bulunmamaktadır. Ancak müşterilerimiz her an arzu ettikleri ürünlerle ilgili resim ve diğer detayları alabilecekleri hizmeti sunuyoruz. Şu an Yunanistan a bile satışımızın başladığını düşünürsek Türkiye de her anneyi mutlu edeceğimizi temin ediyoruz.
 
En güzel hediye , hayatınızı kolaylaştırmaktır. Elite’ s bunu da düşünerek, her türlü eleman ve yardımcılarınızı da temin ediyor ve evinize teslim ediyor.
 
TUĞBA AKMAN
SİBEL ÖZEREN
JALE AVCI
 
   
 
MERVE ÖZBUDUN CANLI  
        Calcium-C design Lab in kurucusu ve tasarımcısı olan Merve Ozbudun Canlı, ilk olarak Boğaziçi üniversitesi turizm bölümünü arkasından da Yeditepe Üniversitesi grafik tasarım bölümünü üçüncülükle bitirdi. Aslında bir aile meslegi gibi gördügü tasarım, küçük yaşlardan beri hayatının bir parçasıydı. Önce mimar babasının başında olduğu otel ve alışveriş merkezleri yönlendirme ve dış cephe yazılarının tasarımcısı, sonra da yine bir aile şirketi olan Budun Design Company markasının tasarımcısı olarak çalıştı ve halen bu işe devam etmekte. Tasarladığı bazı ürün ve grafik tasarımlarla çeşitli yarışmalarda dereceler kazandı. Arkasından bu konuda daha da tecrübe kazanmak için Zebra,Ultra, Art Grup gibi reklam ajanslarında çalışıp aslında yapmak istedigi işin reklam değil tasarım olduğuna karar verdi. Bunun üzerine 2003 yılında Calcium-C Design Lab adı altında kendi tasarım atölyesini kurdu. 4 yıldan beri Budun Design Company dışında farklı sektörlerden müşterilere değişik tasarım önerileri ve yaratıcı fikirlerle hizmet vermeye devam etmektedir. Marka yaratmayı 1. sırada tutan ve marka için öncelikle gerekli olan Logo, Katalog, kartvizit, zarf, paket tasarımı... gibi kurumsal kimlik çalışmaları dışında tasarımın ön planda olduğu farklı işlerin içinde olmaktan büyük keyif aldığını söyleyen Merve Özbudun Canlı aynı zamanda çanta, tshirt, duvar grafiği, ev ve ofis eşyaları tasarımı da yapmaktadır. Müşterileri arasında Loreal, Cargill, İnkilap Kitabevi, Robert College, Mastercard... gibi büyük markaların olduğu Calcium-C Design Lab, yaratıcı ekibiyle tasarım değeri olan farklı projelerin içinde olmaktan herzaman keyif almaktadır.
        Tasarımın üniversal bir kavram olduğunu düşünen Merve Özbudun Canlı, Budun için tasarladığı saatlerin japonya’da sattığı, Mastercard ‘a yaptığı mousepadin Avusturya’da bir dergide çıktığı veya İnkilap mağazaları için tasarladığı torbaların sokaktaki insanların ellerinde gururla taşıdıklarını gördüğü zaman aslında Türkiye’de yaptığı bir tasarımın dünyanın heryerinde anlaşılmasının ne kadar önemli olduğunu kanıtlıyor. En son yarattığı nukha t-shirt markasında kullandığı “medeniyetlerin, kültürlerin ve dinlerin birleştiği yer” konsepti aslında bütün bu birikimlerin bir sonucu olmuştur.
        Maya-Merve-Ömer Canlı
        2002 yılında  evlenen Merve-ÖmerCanlı çifti, yaşadıkları 3 yıllık partilerle dolu eğlenceli 2 kişilik evlilik hayatından sonra farklı bir boyuta geçme kararı alarak 2006 Haziran ayında Maya Canlı’yı dünyaya getirdiler. Maya doğduktan sonra ilk 40 günlük dönem dışında hayatlarında çok büyük bir değişiklik olmadığını söyleyen çift, müziğin her ikisinin hayatında  olduğu kadar artik Maya’nin hayatında da büyük yer tuttuğunu söylüyorlar. Maya’nın da artık onların hoşlandığı müzik tarzında oturup, yemek yiyip, uyuyup, dansettiğini farklı müzik tarzlarına tepki verdiğini gözlemliyorlar. Bunda en büyük etkinin Merve’nin hamilelik boyunca yüksek sesle dinlediği müziğin olduğunu düşünüyorlar. Bu müziğin kendini çok mutlu ettiğini ve canlandırdığını hatta doğumdan 5 gün önce en yakın arkadaşının düğününde deli gibi dansettiğini söyleyen Merve, belki de şuan Maya’nın bu kadar hareketli olmasının sebebi anne karnındayken aldığı enerji ve frekanslardandır diyor ve müziğin bebeğin psikolojik ve bedensel gelişimindeki etkilerini yaşayarak daha iyi anladığını söylüyor. Tasarımın dünya görüşü kazandırdığı düşüncesini benimseyen merve, aslında müzik ve tüm görsel sanatların küçük yaşta çocuklara kazandırılmasının toplumsal bir görev olduğunu düşünüyor.    
 
   
 
EVREN KUTLAY BAYDAR  
Evren Kutlay Baydar, İ.Ü. Devlet Konservatuarı piyano bölümü eğitimiyle birlikte sürdürdüğü Cağaloğlu Anadolu Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Matematik bölümü mezuniyetlerinin ardından Amerika’da University of West Georgia’da MBA (İşletme yüksek lisans) ve MM in Piano Performance (Müzik yüksek lisans) eğitimlerini birincilikle tamamladı; UWG’de Eğitim ve Araştırma görevlisi olarak çalıştı. Nisan 2001’de katıldığı GMTA piyano yarışmasında “Award of Excellence” ödülü aldı. Mayıs 2001’de Uluslararası İşletme Profesyonelleri derneği üyeliğine yüksek dereceyle MBA mezuniyeti dolayısıyla layık görüldü. 2002’de üstün akademik başarısı, yüksek liderlik vasıfları ve başarılı eğitimciliği için MTNA tarafından verilen “Star of the Year” ödülünü alan tek yabancı oldu ve MTNA’e üyelik hakkı kazandı. Amerika’da bulunduğu süre boyunca çeşitli müzik okullarında ders verdi; piyano ve piyano pedagojisi çalışmalarının yanı sıra müzik psikolojisi konusunda araştırmalarını sürdürdü.
2003’ten beri Koç Üniversitesinde Sanat Direktörlüğü ve Öğretim Üyeliği görevlerini sürdürmektedir. Müzikoloji doktora çalışmalarında mezuniyet aşamasındadır. Amerika’da, California’da 2005’te düzenlenen, Dünya Piyano Pedagojisi Konferansına “Piyano Eğitiminde Zaman Yönetimi” konulu panele konuşmacı olarak; 2006’da Atlanta’da gerçekleşen Uluslararası Piyano Yarışmasına jüri üyesi olarak davet edilen tek Türk öğretim görevlisi olmuştur.

BEBEK MÜZİĞİNİN ETKİLERİ 
Bilim insanları, müziğin çocuğun zihinsel gelişimi, eğitim hayatı ve genel bilişsel beyin fonksiyonları üzerindeki etkilerini incelemiş ve incelemeye devam etmektedirler. Yaptıkları genel tespit, müziğin anne karnındaykenden itibaren öğrenme ve gelişim sürecinin bir parçası olduğudur. Araştırmalar, bebeklerin anne karnındayken 6. ve 7. aylardan itibaren seslere, özellikle de müziğe tepki verdiklerini, anne karnındayken sürekli duydukları sesleri ve dinledikleri müzikleri doğduktan sonra dinlediklerinde hatırladıklarını göstermektedir. Fetusun duyuları gebeliğin erken dönemlerinde gelişmeye başlar ve hafızasına gelen bilgileri depolar. Dolayısıyla doğduğunda her şeyden habersiz değildir.
 
Anne karnındaki ortamı yaratması ve yenidoğanın ilk etapta doğduğu dünyaya uyum sağlamasına yardımcı olması açısından incelediğimde Yeditepe müziğin Uyuyan bebek CD’sinde arka planda sabit duyulan kalp ritmi sesi bir sakinlik hissi uyandırmakta üzerinde melodik bir çizgide duyulan kalın seslerin yankılandığı, boğulduğu, bir uğultu gibi dağıldığı; aralarda eklenmiş ince seslerin ise daha net duyulduğu dikkatimi çekti. Anne karnındaki fetus da sesleri ince ve kalınlığına göre bu şekilde duymaktadır. Kalın sesler uterusu daha kolay geçer ancak içeride dağılırlar. İnce sesler ise daha zor geçmelerine karşın fetus tarafından daha net algılanırlar.
 
Amerika’da yapılmış ve bilimsel makale olarak yayınlanmış en geniş çaplı araştırma Mozart’ın müziğinin etkisi üzerinedir. Mozart etkisi olarak ifade edilen bu bulguya göre Mozart’ın eserleri belli müzikal kalıpları ve ses dizilerini ters yüz ederek aynı eser içinde 20-30 saniyede bir tekrar çalar. Bu da beyin dalgalarının ve merkezi sinir sisteminin fonksiyonlarının frekansı ile uyumlu olması nedeniyle zeka üzerinde, özellikle de matematiksel ve uzamsal muhakeme yeteneği üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır.
 
Benzer çalışmalar Barok dönem müziği, özellikle de Bach’ın müziği üzerine de yapılmıştır. Kolay ve kalıcı öğrenme beyin alfa dalgası ortamındayken gerçekleşmektedir. En etkili parçalar 60 vuruşlu, largo tempolu, ¾’lük ya da 4/4’lük barok müzik eserleridir.
  
Kısaca, müziğin bebek gelişimi üzerindeki etkilerini belirlemek için batıda yapılan pek çok araştırmadan elde edilen sonuçlar, özellikle klasik müziğin anne karnındaykenden itibaren bebeklerin psikolojik, bilişsel ve bedensel gelişimlerine birçok olumlu etkiye sahip olduğunu işaret etmektedir. Diğer bir deyişle, doğumdan üç ay öncesinden itibaren bebeğe klasik müzik dinletmek onun zihinsel, duygusal, fiziksel ve sosyal gelişimini olumlu yönde etkiler, bilişsel zekanın, kulak ve dilin gelişimine yardımcı olur.
 
Evren Kutlay Baydar

 
   
 
EVREN KUTLAY BAYDAR/BEBEK MÜZİĞİNİN ETKİLER  
Evren Kutlay Baydar, İ.Ü. Devlet Konservatuarı piyano bölümü eğitimiyle birlikte sürdürdüğü Cağaloğlu Anadolu Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Matematik bölümü mezuniyetlerinin ardından Amerika’da University of West Georgia’da MBA (İşletme yüksek lisans) ve MM in Piano Performance (Müzik yüksek lisans) eğitimlerini birincilikle tamamladı; UWG’de Eğitim ve Araştırma görevlisi olarak çalıştı. Nisan 2001’de katıldığı GMTA piyano yarışmasında “Award of Excellence” ödülü aldı. Mayıs 2001’de Uluslararası İşletme Profesyonelleri derneği üyeliğine yüksek dereceyle MBA mezuniyeti dolayısıyla layık görüldü. 2002’de üstün akademik başarısı, yüksek liderlik vasıfları ve başarılı eğitimciliği için MTNA tarafından verilen “Star of the Year” ödülünü alan tek yabancı oldu ve MTNA’e üyelik hakkı kazandı. Amerika’da bulunduğu süre boyunca çeşitli müzik okullarında ders verdi; piyano ve piyano pedagojisi çalışmalarının yanı sıra müzik psikolojisi konusunda araştırmalarını sürdürdü.
2003’ten beri Koç Üniversitesinde Sanat Direktörlüğü ve Öğretim Üyeliği görevlerini sürdürmektedir. Müzikoloji doktora çalışmalarında mezuniyet aşamasındadır. Amerika’da, California’da 2005’te düzenlenen, Dünya Piyano Pedagojisi Konferansına “Piyano Eğitiminde Zaman Yönetimi” konulu panele konuşmacı olarak; 2006’da Atlanta’da gerçekleşen Uluslararası Piyano Yarışmasına jüri üyesi olarak davet edilen tek Türk öğretim görevlisi olmuştur.
BEBEK MÜZİĞİNİN ETKİLERİ
 
Bilim insanları, müziğin çocuğun zihinsel gelişimi, eğitim hayatı ve genel bilişsel beyin fonksiyonları üzerindeki etkilerini incelemiş ve incelemeye devam etmektedirler. Yaptıkları genel tespit, müziğin anne karnındaykenden itibaren öğrenme ve gelişim sürecinin bir parçası olduğudur. Araştırmalar, bebeklerin anne karnındayken 6. ve 7. aylardan itibaren seslere, özellikle de müziğe tepki verdiklerini, anne karnındayken sürekli duydukları sesleri ve dinledikleri müzikleri doğduktan sonra dinlediklerinde hatırladıklarını göstermektedir. Fetusun duyuları gebeliğin erken dönemlerinde gelişmeye başlar ve hafızasına gelen bilgileri depolar. Dolayısıyla doğduğunda her şeyden habersiz değildir.
 
Anne karnındaki ortamı yaratması ve yenidoğanın ilk etapta doğduğu dünyaya uyum sağlamasına yardımcı olması açısından incelediğimde Yeditepe müziğin Uyuyan bebek CD’sinde arka planda sabit duyulan kalp ritmi sesi bir sakinlik hissi uyandırmakta üzerinde melodik bir çizgide duyulan kalın seslerin yankılandığı, boğulduğu, bir uğultu gibi dağıldığı; aralarda eklenmiş ince seslerin ise daha net duyulduğu dikkatimi çekti. Anne karnındaki fetus da sesleri ince ve kalınlığına göre bu şekilde duymaktadır. Kalın sesler uterusu daha kolay geçer ancak içeride dağılırlar. İnce sesler ise daha zor geçmelerine karşın fetus tarafından daha net algılanırlar.
 
Amerika’da yapılmış ve bilimsel makale olarak yayınlanmış en geniş çaplı araştırma Mozart’ın müziğinin etkisi üzerinedir. Mozart etkisi olarak ifade edilen bu bulguya göre Mozart’ın eserleri belli müzikal kalıpları ve ses dizilerini ters yüz ederek aynı eser içinde 20-30 saniyede bir tekrar çalar. Bu da beyin dalgalarının ve merkezi sinir sisteminin fonksiyonlarının frekansı ile uyumlu olması nedeniyle zeka üzerinde, özellikle de matematiksel ve uzamsal muhakeme yeteneği üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır.
 
Benzer çalışmalar Barok dönem müziği, özellikle de Bach’ın müziği üzerine de yapılmıştır. Kolay ve kalıcı öğrenme beyin alfa dalgası ortamındayken gerçekleşmektedir. En etkili parçalar 60 vuruşlu, largo tempolu, ¾’lük ya da 4/4’lük barok müzik eserleridir.
   
Kısaca, müziğin bebek gelişimi üzerindeki etkilerini belirlemek için batıda yapılan pek çok araştırmadan elde edilen sonuçlar, özellikle klasik müziğin anne karnındaykenden itibaren bebeklerin psikolojik, bilişsel ve bedensel gelişimlerine birçok olumlu etkiye sahip olduğunu işaret etmektedir. Diğer bir deyişle, doğumdan üç ay öncesinden itibaren bebeğe klasik müzik dinletmek onun zihinsel, duygusal, fiziksel ve sosyal gelişimini olumlu yönde etkiler, bilişsel zekanın, kulak ve dilin gelişimine yardımcı olur.
 
Evren Kutlay Baydar
 
   
 
BABY ADRESS  

Doğru tasarlanmış bir oda çocukların ruhsal ve fiziksel gelişimlerinde önemli yer tutsa da ilk yapılması gereken ihtiyaçların imkanlarınız doğrultusunda tespit edilmesidir
Ilave bir ısıtıcı yada hava temizleyici bütçenizi zorlayacak şık bir mobilyadan daha çok işine yarayacaktır.

Bir bebek için dünyanın en güzel odası içinde annesinin olduğu herhangi bir yerdir aslında ve
Baba burayı dünyanın en güvenli kalesi yapıverir

İlk olarak;

Rahatlık ve emniyet bir bebeğin odasında mutlaka olması gereken iki özelliktir.
Bu nedenle gürültüden uzak fakat kolay kontrol edilebilir bir oda seçilmelidir
Rahat havalandırabileceğiniz, tercihen güneydoğu –güneybatı doğrultusunda, annenin ve bebeğin rahat hareketine olanak sağlayacak büyüklükte bir oda idealdir.
Çocuklar yaşamlarının en yaratıcı ve en neşeli olan dönemlerinde,oyun oynayabilecekleri rahat ve ferah mekanlara ihtiyaç duyarlar.Oyun hem kendilerini keşfetmeleri, hem de duygularını ifade ederken beceriler kazanmalarını sağlar.
Yeterli alan sağlayan,saklanacağı,düşler kurabileceği,arkadaşlarını ağırlayabileceği özel bir mekanı bir kaç fonksiyonu bir arada bulunduran ürünler seçerek oluşturabilirsiniz. Bu  sizin için ekonomik bir çözüm olacağı gibi, aynı zamanda gereksiz bir eşya kalabalığına boğulmaktan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Zemin kaplaması olarak neler kullanılmalıdır?

Soğuk ve sert bir malzeme yerine mikro organizmaların barınamayacağı,temizlik ve bakımı kolay,hijyenik malzemelerin tercih edilmesi gerekir.
Zemin kesinlikle kaygan olmamalıdır.
Yumuşak ve sıcak bir atmosfer sağlayacak laminat veya mantar parkeler kullanılabilir. Duvardan duvara halı tercih edilmemekle birlikte küçük bir parça neşeli bir hava katacaktır.

Hangi renkler?

Doğduklarında sadece belli belirsiz karartılar fark edebilen bebekler, renkleri zamanla öğrenirler.
Bu nedenle mobilyada kullanılmış, dikkat çekici canlı renk ve desenler öğrenme sürecinde destekleyici rol oynama özelliğine sahiptirler.
Koku bırakmayan ve bakteri barındırmayan özellikli  boyaları kullanabilirsiniz.
Canlı renklerde aksesuarlar, bordürler veya duvar süsleri kullanarak bebeğin ilgisini çekecek  neşeli atmosferi oluşturabilirsiniz.
Duvar süslerinin bebeğin ulaşamayacağı yükseklikte olmasına dikkat edilmelidir.
Duvarlarda renk kullanmak istiyorsanız   canlı renkli bir fon üzerine   çizgili veya puantiyeli çizgi karakterli v.s. motifli duvar kağıtları kullanmak istediğiniz havayı sağlayacaktır.
Kolay temizlenir olması kullanacağınız tüm ürünlerde istenen bir özelliktir.  

Unutmayın
Seçeceğiniz renkler ve malzemeler çocuğun rahatlıgını ve kendini ferah bir ortamda hissetmesini hedeflemelidir.

Nasıl bir Aydınlatma?

En sağlıklı aydınlatma, doğal olanıdır.Yani her şeyden önce hem odayı iyi havalandırabileceğiniz hem de yardımcı bir aydınlatmaya ihtiyaç duymadan gerekli gün ışığını sağlayacak bir pencere gerekir.Bebeklerin ışığa bakmayı sevdiklerini ve direct gelen güçlü kaynakların, hem gözsağlığı hem de uyku düzeni açısından sakıncalı olabileceğini unutmayın.
İster aplik tipi, ister tavan aplik ya da tavan sarkıt tipi olsun, aydınlatmalarda en çok dikkat edilmesi gereken husus bebeğin göz sağlığını tehlikeye atmayacak özellikte ve şiddette ışık sağlayıcı özel ürünler kullanılmış olmasıdır. Spot kullanılacaksa mutlaka açıları ayarlanabilen türde olanları tercih edin.Karanlık ortamların çocuğun psikolojisini olumsuz etkileyebileceği düşünülmeli ve fazla karanlıktan kaçınılmalıdır.

Mobilya seçiminde nelere dikkat etmek gerek?

Çocuklar fizik ve zeka olarak sürekli geliştikleri için,uzun süre kullanılabilecek, birkaç obje çıkarılıp yer değiştirildiğinde tamamıyla yeni görünecek mobilyalar tercih edilmelidir.
Malzeme olarak uygun özellikli mdf ve masif ağaç - kaplama kullanılabilir.
Yumuşak hatlar kullanılmış tasarımlar tercih edilmelidir.
Parmaklıkların yükseklikleri ayarlanabilir olmalı ve inip kalkmayı sağlayan mekanizma  özelliği taşımalıdır .Korkuluk malzemesi olarak ağaç kullanılması hem sağlamlık hemde sağlık açısından yararlıdır
Korkuluk çubuk araları hem sıkışmaya meydan vermeyecek hem de dışarıya sarkmasını engelleyecek şekilde  olmalıdır.
Altı çekmeceli bir yatak alacaksanız rahat çalışması ve sağlamlık açısından iki ayrı çekmeceli olanları tercih etmekte yarar var. Dünya standartlarına uygun,kanserojen malzeme içermeyen sertifikalı ürünlerin tercih edildiği mobilyalar seçilmeli, ray,menteşe gibi metal aksamların kalitesi kontrol edilmelidir.
Özellikle kullanılan boyaların mutlaka kalite ve uluslararası standartlara uygunluğu istenmelidir.
Cam yerine plexi kullanımı hem istediğiniz görüntüyü verir hem de daha güvenlidir
Çocukların söküp yutabileceği parçalar içermeyen,darbelere dayanıklı olmalıdır
Mobilyalar çoğu kez çocuklar için birer oyun alanıdır, bu durumda özellikle kapak ve çekmeceler tuzaklar içermemelidir.

Büyüyebilen yataklar;

Küçük bir yatakta bulunan güvenlik tedbirlerinin tümünü içermesi halinde, ileride yeni bir yatak maliyetinden kurtarması ekonomik olarak önemli bir avantajdır.
Bu tür yataklar başlangıç olarak maliyetli ve büyük yer tutuyor görünsede pek çok fonksiyonu bir arada bulundurduklarından bebeğin yaşına ve ihtiyaçlarına göre adapte edilebilme olanağı sağlarlar.
Bebek yatağı,genç yatağı, şifonyer, alt değiştirme ünitesi,arkadaş yatak ve komodinlerden oluşan ful bir set bebeğinizin ve sizin ihtayaçlarınızı uzun bir süre karşılamaya yeter.
Arkadaş yatak,başlangıçta annenin yada bakıcının, bebeğin yanında yatmasına,
iki çocuklu evlerde ikinci bir yatak ihtiyacına
bebeğiniz büyüdüğünde de misafirini ağırlamasına olanak verir.
Bunların hiçbirine ihtiyacınız yoksa oyuncaklarını,fazla eşyalarını depolayabileceğiniz büyük bir çekmeceniz olmuş olur.
Tekerlekli olmasının kolay temizlik ve yer değiştirme faydaları vardır.
Mdf malzeme, boyanabilmesi,renklerinin arzu edildiği şekilde kolaylıkla değiştirilebilmesi, yıpranan, eskiyen mobilyalara yenilenebilme olanağı sağlar.
Ayak ucunda kullanılan komidin olmak üzere tasarlanmış modüller aynı zamanda depolama ve alt değiştirme ünitesi olarak kullanılabilir.
Komidinlerin çekmece ve kapakları çocukların ulaşamayacağı noktalarda düşünülmelidir,özellikle üstten açılan komidinler kullanışlı görünmekle birlikte sakıncalar içerir.

Alt değiştirme ünitesi

Büyüyebilen yataklarda yatak ucunda yer alan komidin yada ayrıca alınmışsa şifonyer bu iş için uygundur
Alt değiştirme ünitesi olarak kumaş yerine daha hijyenik,temizliği ve kullanımı kolay ürünler seçilmelidir. Gerekirse üzerine bir havlu koyabilirsiniz.
Dolap
Kapak ve çekmeceleri ağır olmayan, kullanım açısından gereksinimlerinizi karşılayacak ölçülerde olmasına dikkat edilmelidir.
Menteşe ve rayların sağlamlık ve kalitesi, kulanışlılığı kontrol edilmelidir.
Kapaklarda cam kesinlikle kullanılmamalı yerine aynı görünümü sağlayacak plexi tercih edilmelidir.
 
Yatak Seçimi

Yün ve pamuk yatak yerine antibakteriyel,doğal kauççuktan imal edilmiş lateks yataklar kullanmanız önerilir.
Yatağınızın mobilyaya tam oturması ve boşluk kalmaması bebeğin sıkışmaması için önemlidir. Yıkanabilir yatak koruyucu kullanmak yatağınızın temiz kalmasını sağlar. Çarşaf ve yatak arasına sıvı geçişini alez kullanarak önleyebilirsiniz. Yatak örtüleri ve diğer tekstil ürünlerinde,kolay temizlenebilir nefes alan %100 pamuklu doğal kumaşları tercih edilmelidir. Yatak kenar, baş ve ayakucu korumalarının uygun yükseklik – uzunluk ve kalınlıkta olmasına dikkat edilmelidir. Ağır bebek yorganları yerine hafif ve yıkanabilir olanları kullanılmalıdır
 
Aksesuarlar

Yeri ve yüksekliği doğru tespit edilmiş duvar rafları, özellikle küçük odalara uygun çözümler kazandırır. Manyetik alan oluşturan, bebeğin kendini yorgun hissetmesine ve uyku düzensizliklerine sebep olabileceğinden metal eşyaların kullanılması sakıncalıdır. Bir bebek odasında mutlaka, saat, ısı ve nem ölçer bulundurulmalıdır. Oda sıcaklığının 20-22 derece olması istenir. Yeni doğan bebeklerin hasas solunum yolları dikkate alınarak ısıtıcı ve radyatörlerin üzerine su kapları koymak nem oranını dengelemenize yardımcı olabilir.
Kışın havalandırmak sorun oluyorsa hava temizleyci filtreler kullanılabilir.
 
Bebeğiniz emeklemeye başladığı an hijyen ve güvenlik evin her köşesi için gereklidir. Aksesuarların seçiminde bebeğinizin yaşına uygun, zarar verme olasılığı bulunmayan ve daha da önemlisi gelişimine katkıda bulunacak, yaşamına neşle ve renk katacak,  öğrenme sürecini destekleyecek ürünler tercih edilmelidir.
 
   
 
KINDYROO TÜRKİYE’ DE  
Australia da 24 yıl önce doğan ve dünyaya hızla yayılıp başarıyla faaliyet gösteren “Toddler Kindy Gymbaroo Neuro Education Programı” birçok ülkeden sonra Türkiye de de faaliyetlerine geçtiğimiz yıl başladı.

Kullanılan programların çocuklarda motor ve sosyal becerilerinin yanında nörolojik gelişiminin önemli ölçüde artması sebebiyle INPP (The Institute for Neuro-Physiological Psychology of United Kingdom, www.inpp.org.uk) kindyroo programını destekleyen kurumlar arasında yerini almıştır ( destekleyen kurumlar listesi için www.gymbaroo.com.au veya www.kindyroo.net veya www.kindyroo.com
Programlarımızda masajlar, egzersizler, grup aktiviteleri, eşli aktiviteler, müzik aletleri dans ve ritimler, özel hazırlanmış ekipmanlar kullanılmaktadır. Kindyroo da dersler 3 aylık periodlardan oluşmakta ve 3 aylık dönemin sonunda çocuklarımız bir üst yaş grubuna yerleştirilmektedir.

Haftanın 6 günü faaliyet gösteren ve yaş gruplarına göre ayrılmış derslerimiz ebeveynlerin seçtiği bir saatte haftada bir gün bir saat olarak uygulanmaktadır. 0-5 yaş grubu aralığında derslerimiz en az 5 en fazla 10 kişilik gruplardan oluşmaktadır ve çocuklarımız seanslara ebeveynleriyle birlikte katılmaktadır. Bunun amacı çocuklarımızın ilk ve en iyi eğitmenleri olan ebeveynlere, çocuklarının gelişimlerinde önemli rol oynayabilecekleri bilinci ve ortamı sağlamanın yanı sıra kaliteli vakit geçirtmektir. Evde tekrar sistemine dayanan programlar sayesinde ebeveynler çocuklarının gelişimini çok kısa bir sürede görebilir ve bu gelişimde de büyük rol oynar.

OGAN İBRİŞİM

Kindyroo : keşke bütün çocuklar bununla doğsa, diyeceğiniz kullanma kılavuzu”...(Bir kindyroo ebeveyninden alıntıdır.)

 
   
 
Uyuyan bebek albümünü dinledim; çok begendim.  
Yeni doğan bir bebegin ihtiyacı olan huzuru ona verebilecek bütün seslerin bir arada olması çok güzel.
İlk 3 ayda bebeklerde sık gördüğümüz kolik sancıları denen gaz sancılarına bağlı ağlamalarda ilaçtan önce önerilecek bir tedavi şekli olması beni çok mutlu etti.
Bebeği huzurlu ve mutlu uyuyabilen anne kendini daha iyi hissedecektir.
Annenin huzurlu hissetmesinin anne sütü üretimine bile katkısı olacaktır.
Bilimsel veriler doğrultusunda hazırlanan bu albümü uyku sorunlar olan tüm yeni doğan bebeklere önerebilirim
Uzm. Dr. Özlen Kaya Çardak / Çocuk Sağlığı ve Hast. Uzmanı