AYIN KONUĞU

 

 
Ä°lkhediyem.com  
Yeni doÄŸan bebeklere özel hediye sepetleri, bebek bezi pastaları ile 5 yıl önce baÅŸlayan internetten satışımız, müÅŸterilerimizin memnuniyeti ile her gün artmaktadır.

Ä°lkhediyem.com bugün yeni doÄŸan bebeklerin ihtiyacı olacak birçok ürüne yer vermekte ve Türkiye’nin her yerine ertesi gün teslimat garantisi ile hizmet vermektedir.

Bu yıl müÅŸterilerimizin yönlendirmesi ve talebi ile hastane odası süslemesi, ‘baby shower’ parti organizasyonu çalışmalarımızı da aynı özen ve kalitede baÅŸlattık.

Kaliteli, orijinal tasarımlı, gösteriÅŸli hediyelerimizden gururla sunmanız için yanlızca web sitemizi ziyaret etmeniz yeterlir.

Hastane odalarında, ‘baby shower’ partilerinde en güzel hediye sizinki olsun .

Hediyelerle kutlamaya değer anlarınızın artmasını dileriz.


www.ilkhediyem.com
Telefonla Sipariş hattı: 0216 530 13 01
 
   
 
ELÄ°TE'S ORGANÄ°ZASYON  
SÄ°Z VE BEBEGÄ°NÄ°Z, BÄ°ZÄ°M Ä°CÄ°N COK OZELSÄ°NÄ°Z
 
Elites organizasyon , organizasyon işini uzun yıllardır yapan asıl mesleği bankacılık olan 3 kişinin bir araya gelmesiyle kurulmuş bir firmadır.
 
Konsept üzerine tasarım yapan bir firma olduÄŸumuz için bütün müÅŸterilerimize özel çalışmalar yapıyoruz. DoÄŸum oda süslemeleri,bebek sepet ve ÅŸekerleri,altın yastıkları,niÅŸan ve kına organizasyonları, düÄŸün organizasyonları,balon süslemeleri davetiye ve nikah ÅŸekerleri ,promoston ürünlerimiz verdiÄŸimiz hizmetler arasında. Aynı zamanda en iddialı olduÄŸumuz konulardan biri de özel gün sepetleri. Ve   BABY COLOUR adı altında yeni bir doÄŸum oda süslemeleri çalışmasına baÅŸladık. Baby Colour hizmetimiz, doÄŸum odanızın , perdelerinde koltuÄŸuna , yatak örtüsünden ÅŸekerlerine  kadar tek renk çalışma ve bu çalışmanın en ufak detayına kadar tek renk uygulanmasıdır.
DiÄŸer yandan her bütçeye uygun olarak tasarlanan 4 ayrı doÄŸum oda süsleme hizmetimiz mevcut.
 
Yerimizin BahçeÅŸehir de olması , bizim için avantaj. Bölgemizde bu konuda faaliyet gösteren tek firmayız. Ve müÅŸterilerimizi de bu konuda her anlamda evinden bile çıkarmadan taleplerini yerine getiriyoruz. Arzu edilen ürünle ilgili, kiÅŸinin talepleri ve bütçeleri doÄŸrultusunda 24 saat içinde çalışmalar yapılıyor ve kiÅŸinin mail adresine tasarımlar gönderiliyor. Onaylanan tasarımda anında tarafımızdan kargo ile teslim ediliyor. AraÅŸtırmalarımız her an devam ettiÄŸi için, katalog veya internet sitemizde tüm ürünlerimizden bulunmamaktadır. Ancak müÅŸterilerimiz her an arzu ettikleri ürünlerle ilgili resim ve diÄŸer detayları alabilecekleri hizmeti sunuyoruz. Åžu an Yunanistan a bile satışımızın baÅŸladığını düÅŸünürsek Türkiye de her anneyi mutlu edeceÄŸimizi temin ediyoruz.
 
En güzel hediye , hayatınızı kolaylaÅŸtırmaktır. Elite’ s bunu da düÅŸünerek, her türlü eleman ve yardımcılarınızı da temin ediyor ve evinize teslim ediyor.
 
TUÄžBA AKMAN
SÄ°BEL ÖZEREN
JALE AVCI
 
   
 
MERVE ÖZBUDUN CANLI  
        Calcium-C design Lab in kurucusu ve tasarımcısı olan Merve Ozbudun Canlı, ilk olarak BoÄŸaziçi üniversitesi turizm bölümünü arkasından da Yeditepe Üniversitesi grafik tasarım bölümünü üçüncülükle bitirdi. Aslında bir aile meslegi gibi gördügü tasarım, küçük yaÅŸlardan beri hayatının bir parçasıydı. Önce mimar babasının başında olduÄŸu otel ve alışveriÅŸ merkezleri yönlendirme ve dış cephe yazılarının tasarımcısı, sonra da yine bir aile ÅŸirketi olan Budun Design Company markasının tasarımcısı olarak çalıştı ve halen bu iÅŸe devam etmekte. Tasarladığı bazı ürün ve grafik tasarımlarla çeÅŸitli yarışmalarda dereceler kazandı. Arkasından bu konuda daha da tecrübe kazanmak için Zebra,Ultra, Art Grup gibi reklam ajanslarında çalışıp aslında yapmak istedigi iÅŸin reklam deÄŸil tasarım olduÄŸuna karar verdi. Bunun üzerine 2003 yılında Calcium-C Design Lab adı altında kendi tasarım atölyesini kurdu. 4 yıldan beri Budun Design Company dışında farklı sektörlerden müÅŸterilere deÄŸiÅŸik tasarım önerileri ve yaratıcı fikirlerle hizmet vermeye devam etmektedir. Marka yaratmayı 1. sırada tutan ve marka için öncelikle gerekli olan Logo, Katalog, kartvizit, zarf, paket tasarımı... gibi kurumsal kimlik çalışmaları dışında tasarımın ön planda olduÄŸu farklı iÅŸlerin içinde olmaktan büyük keyif aldığını söyleyen Merve Özbudun Canlı aynı zamanda çanta, tshirt, duvar grafiÄŸi, ev ve ofis eÅŸyaları tasarımı da yapmaktadır. MüÅŸterileri arasında Loreal, Cargill, Ä°nkilap Kitabevi, Robert College, Mastercard... gibi büyük markaların olduÄŸu Calcium-C Design Lab, yaratıcı ekibiyle tasarım deÄŸeri olan farklı projelerin içinde olmaktan herzaman keyif almaktadır.
        Tasarımın üniversal bir kavram olduÄŸunu düÅŸünen Merve Özbudun Canlı, Budun için tasarladığı saatlerin japonya’da sattığı, Mastercard ‘a yaptığı mousepadin Avusturya’da bir dergide çıktığı veya Ä°nkilap maÄŸazaları için tasarladığı torbaların sokaktaki insanların ellerinde gururla taşıdıklarını gördüÄŸü zaman aslında Türkiye’de yaptığı bir tasarımın dünyanın heryerinde anlaşılmasının ne kadar önemli olduÄŸunu kanıtlıyor. En son yarattığı nukha t-shirt markasında kullandığı “medeniyetlerin, kültürlerin ve dinlerin birleÅŸtiÄŸi yer” konsepti aslında bütün bu birikimlerin bir sonucu olmuÅŸtur.
        Maya-Merve-Ömer Canlı
        2002 yılında  evlenen Merve-ÖmerCanlı çifti, yaÅŸadıkları 3 yıllık partilerle dolu eÄŸlenceli 2 kiÅŸilik evlilik hayatından sonra farklı bir boyuta geçme kararı alarak 2006 Haziran ayında Maya Canlı’yı dünyaya getirdiler. Maya doÄŸduktan sonra ilk 40 günlük dönem dışında hayatlarında çok büyük bir deÄŸiÅŸiklik olmadığını söyleyen çift, müziÄŸin her ikisinin hayatında  olduÄŸu kadar artik Maya’nin hayatında da büyük yer tuttuÄŸunu söylüyorlar. Maya’nın da artık onların hoÅŸlandığı müzik tarzında oturup, yemek yiyip, uyuyup, dansettiÄŸini farklı müzik tarzlarına tepki verdiÄŸini gözlemliyorlar. Bunda en büyük etkinin Merve’nin hamilelik boyunca yüksek sesle dinlediÄŸi müziÄŸin olduÄŸunu düÅŸünüyorlar. Bu müziÄŸin kendini çok mutlu ettiÄŸini ve canlandırdığını hatta doÄŸumdan 5 gün önce en yakın arkadaşının düÄŸününde deli gibi dansettiÄŸini söyleyen Merve, belki de ÅŸuan Maya’nın bu kadar hareketli olmasının sebebi anne karnındayken aldığı enerji ve frekanslardandır diyor ve müziÄŸin bebeÄŸin psikolojik ve bedensel geliÅŸimindeki etkilerini yaÅŸayarak daha iyi anladığını söylüyor. Tasarımın dünya görüÅŸü kazandırdığı düÅŸüncesini benimseyen merve, aslında müzik ve tüm görsel sanatların küçük yaÅŸta çocuklara kazandırılmasının toplumsal bir görev olduÄŸunu düÅŸünüyor.    
 
   
 
EVREN KUTLAY BAYDAR  
Evren Kutlay Baydar, Ä°.Ü. Devlet Konservatuarı piyano bölümü eÄŸitimiyle birlikte sürdürdüÄŸü CaÄŸaloÄŸlu Anadolu Lisesi ve BoÄŸaziçi Üniversitesi Matematik bölümü mezuniyetlerinin ardından Amerika’da University of West Georgia’da MBA (Ä°ÅŸletme yüksek lisans) ve MM in Piano Performance (Müzik yüksek lisans) eÄŸitimlerini birincilikle tamamladı; UWG’de EÄŸitim ve AraÅŸtırma görevlisi olarak çalıştı. Nisan 2001’de katıldığı GMTA piyano yarışmasında “Award of Excellence” ödülü aldı. Mayıs 2001’de Uluslararası Ä°ÅŸletme Profesyonelleri derneÄŸi üyeliÄŸine yüksek dereceyle MBA mezuniyeti dolayısıyla layık görüldü. 2002’de üstün akademik baÅŸarısı, yüksek liderlik vasıfları ve baÅŸarılı eÄŸitimciliÄŸi için MTNA tarafından verilen “Star of the Year” ödülünü alan tek yabancı oldu ve MTNA’e üyelik hakkı kazandı. Amerika’da bulunduÄŸu süre boyunca çeÅŸitli müzik okullarında ders verdi; piyano ve piyano pedagojisi çalışmalarının yanı sıra müzik psikolojisi konusunda araÅŸtırmalarını sürdürdü.
2003’ten beri Koç Üniversitesinde Sanat DirektörlüÄŸü ve ÖÄŸretim ÜyeliÄŸi görevlerini sürdürmektedir. Müzikoloji doktora çalışmalarında mezuniyet aÅŸamasındadır. Amerika’da, California’da 2005’te düzenlenen, Dünya Piyano Pedagojisi Konferansına “Piyano EÄŸitiminde Zaman Yönetimi” konulu panele konuÅŸmacı olarak; 2006’da Atlanta’da gerçekleÅŸen Uluslararası Piyano Yarışmasına jüri üyesi olarak davet edilen tek Türk öÄŸretim görevlisi olmuÅŸtur.

BEBEK MÜZİĞİNÄ°N ETKÄ°LERÄ° 
Bilim insanları, müziÄŸin çocuÄŸun zihinsel geliÅŸimi, eÄŸitim hayatı ve genel biliÅŸsel beyin fonksiyonları üzerindeki etkilerini incelemiÅŸ ve incelemeye devam etmektedirler. Yaptıkları genel tespit, müziÄŸin anne karnındaykenden itibaren öÄŸrenme ve geliÅŸim sürecinin bir parçası olduÄŸudur. AraÅŸtırmalar, bebeklerin anne karnındayken 6. ve 7. aylardan itibaren seslere, özellikle de müziÄŸe tepki verdiklerini, anne karnındayken sürekli duydukları sesleri ve dinledikleri müzikleri doÄŸduktan sonra dinlediklerinde hatırladıklarını göstermektedir. Fetusun duyuları gebeliÄŸin erken dönemlerinde geliÅŸmeye baÅŸlar ve hafızasına gelen bilgileri depolar. Dolayısıyla doÄŸduÄŸunda her ÅŸeyden habersiz deÄŸildir.
 
Anne karnındaki ortamı yaratması ve yenidoÄŸanın ilk etapta doÄŸduÄŸu dünyaya uyum saÄŸlamasına yardımcı olması açısından incelediÄŸimde Yeditepe müziÄŸin Uyuyan bebek CD’sinde arka planda sabit duyulan kalp ritmi sesi bir sakinlik hissi uyandırmakta üzerinde melodik bir çizgide duyulan kalın seslerin yankılandığı, boÄŸulduÄŸu, bir uÄŸultu gibi dağıldığı; aralarda eklenmiÅŸ ince seslerin ise daha net duyulduÄŸu dikkatimi çekti. Anne karnındaki fetus da sesleri ince ve kalınlığına göre bu ÅŸekilde duymaktadır. Kalın sesler uterusu daha kolay geçer ancak içeride dağılırlar. Ä°nce sesler ise daha zor geçmelerine karşın fetus tarafından daha net algılanırlar.
 
Amerika’da yapılmış ve bilimsel makale olarak yayınlanmış en geniÅŸ çaplı araÅŸtırma Mozart’ın müziÄŸinin etkisi üzerinedir. Mozart etkisi olarak ifade edilen bu bulguya göre Mozart’ın eserleri belli müzikal kalıpları ve ses dizilerini ters yüz ederek aynı eser içinde 20-30 saniyede bir tekrar çalar. Bu da beyin dalgalarının ve merkezi sinir sisteminin fonksiyonlarının frekansı ile uyumlu olması nedeniyle zeka üzerinde, özellikle de matematiksel ve uzamsal muhakeme yeteneÄŸi üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır.
 
Benzer çalışmalar Barok dönem müziÄŸi, özellikle de Bach’ın müziÄŸi üzerine de yapılmıştır. Kolay ve kalıcı öÄŸrenme beyin alfa dalgası ortamındayken gerçekleÅŸmektedir. En etkili parçalar 60 vuruÅŸlu, largo tempolu, ¾’lük ya da 4/4’lük barok müzik eserleridir.
  
Kısaca, müziÄŸin bebek geliÅŸimi üzerindeki etkilerini belirlemek için batıda yapılan pek çok araÅŸtırmadan elde edilen sonuçlar, özellikle klasik müziÄŸin anne karnındaykenden itibaren bebeklerin psikolojik, biliÅŸsel ve bedensel geliÅŸimlerine birçok olumlu etkiye sahip olduÄŸunu iÅŸaret etmektedir. DiÄŸer bir deyiÅŸle, doÄŸumdan üç ay öncesinden itibaren bebeÄŸe klasik müzik dinletmek onun zihinsel, duygusal, fiziksel ve sosyal geliÅŸimini olumlu yönde etkiler, biliÅŸsel zekanın, kulak ve dilin geliÅŸimine yardımcı olur.
 
Evren Kutlay Baydar

 
   
 
EVREN KUTLAY BAYDAR/BEBEK MÃœZİĞİNÄ°N ETKÄ°LERÄ  
Evren Kutlay Baydar, Ä°.Ü. Devlet Konservatuarı piyano bölümü eÄŸitimiyle birlikte sürdürdüÄŸü CaÄŸaloÄŸlu Anadolu Lisesi ve BoÄŸaziçi Üniversitesi Matematik bölümü mezuniyetlerinin ardından Amerika’da University of West Georgia’da MBA (Ä°ÅŸletme yüksek lisans) ve MM in Piano Performance (Müzik yüksek lisans) eÄŸitimlerini birincilikle tamamladı; UWG’de EÄŸitim ve AraÅŸtırma görevlisi olarak çalıştı. Nisan 2001’de katıldığı GMTA piyano yarışmasında “Award of Excellence” ödülü aldı. Mayıs 2001’de Uluslararası Ä°ÅŸletme Profesyonelleri derneÄŸi üyeliÄŸine yüksek dereceyle MBA mezuniyeti dolayısıyla layık görüldü. 2002’de üstün akademik baÅŸarısı, yüksek liderlik vasıfları ve baÅŸarılı eÄŸitimciliÄŸi için MTNA tarafından verilen “Star of the Year” ödülünü alan tek yabancı oldu ve MTNA’e üyelik hakkı kazandı. Amerika’da bulunduÄŸu süre boyunca çeÅŸitli müzik okullarında ders verdi; piyano ve piyano pedagojisi çalışmalarının yanı sıra müzik psikolojisi konusunda araÅŸtırmalarını sürdürdü.
2003’ten beri Koç Üniversitesinde Sanat DirektörlüÄŸü ve ÖÄŸretim ÜyeliÄŸi görevlerini sürdürmektedir. Müzikoloji doktora çalışmalarında mezuniyet aÅŸamasındadır. Amerika’da, California’da 2005’te düzenlenen, Dünya Piyano Pedagojisi Konferansına “Piyano EÄŸitiminde Zaman Yönetimi” konulu panele konuÅŸmacı olarak; 2006’da Atlanta’da gerçekleÅŸen Uluslararası Piyano Yarışmasına jüri üyesi olarak davet edilen tek Türk öÄŸretim görevlisi olmuÅŸtur.
BEBEK MÜZİĞİNÄ°N ETKÄ°LERÄ°
 
Bilim insanları, müziÄŸin çocuÄŸun zihinsel geliÅŸimi, eÄŸitim hayatı ve genel biliÅŸsel beyin fonksiyonları üzerindeki etkilerini incelemiÅŸ ve incelemeye devam etmektedirler. Yaptıkları genel tespit, müziÄŸin anne karnındaykenden itibaren öÄŸrenme ve geliÅŸim sürecinin bir parçası olduÄŸudur. AraÅŸtırmalar, bebeklerin anne karnındayken 6. ve 7. aylardan itibaren seslere, özellikle de müziÄŸe tepki verdiklerini, anne karnındayken sürekli duydukları sesleri ve dinledikleri müzikleri doÄŸduktan sonra dinlediklerinde hatırladıklarını göstermektedir. Fetusun duyuları gebeliÄŸin erken dönemlerinde geliÅŸmeye baÅŸlar ve hafızasına gelen bilgileri depolar. Dolayısıyla doÄŸduÄŸunda her ÅŸeyden habersiz deÄŸildir.
 
Anne karnındaki ortamı yaratması ve yenidoÄŸanın ilk etapta doÄŸduÄŸu dünyaya uyum saÄŸlamasına yardımcı olması açısından incelediÄŸimde Yeditepe müziÄŸin Uyuyan bebek CD’sinde arka planda sabit duyulan kalp ritmi sesi bir sakinlik hissi uyandırmakta üzerinde melodik bir çizgide duyulan kalın seslerin yankılandığı, boÄŸulduÄŸu, bir uÄŸultu gibi dağıldığı; aralarda eklenmiÅŸ ince seslerin ise daha net duyulduÄŸu dikkatimi çekti. Anne karnındaki fetus da sesleri ince ve kalınlığına göre bu ÅŸekilde duymaktadır. Kalın sesler uterusu daha kolay geçer ancak içeride dağılırlar. Ä°nce sesler ise daha zor geçmelerine karşın fetus tarafından daha net algılanırlar.
 
Amerika’da yapılmış ve bilimsel makale olarak yayınlanmış en geniÅŸ çaplı araÅŸtırma Mozart’ın müziÄŸinin etkisi üzerinedir. Mozart etkisi olarak ifade edilen bu bulguya göre Mozart’ın eserleri belli müzikal kalıpları ve ses dizilerini ters yüz ederek aynı eser içinde 20-30 saniyede bir tekrar çalar. Bu da beyin dalgalarının ve merkezi sinir sisteminin fonksiyonlarının frekansı ile uyumlu olması nedeniyle zeka üzerinde, özellikle de matematiksel ve uzamsal muhakeme yeteneÄŸi üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır.
 
Benzer çalışmalar Barok dönem müziÄŸi, özellikle de Bach’ın müziÄŸi üzerine de yapılmıştır. Kolay ve kalıcı öÄŸrenme beyin alfa dalgası ortamındayken gerçekleÅŸmektedir. En etkili parçalar 60 vuruÅŸlu, largo tempolu, ¾’lük ya da 4/4’lük barok müzik eserleridir.
   
Kısaca, müziÄŸin bebek geliÅŸimi üzerindeki etkilerini belirlemek için batıda yapılan pek çok araÅŸtırmadan elde edilen sonuçlar, özellikle klasik müziÄŸin anne karnındaykenden itibaren bebeklerin psikolojik, biliÅŸsel ve bedensel geliÅŸimlerine birçok olumlu etkiye sahip olduÄŸunu iÅŸaret etmektedir. DiÄŸer bir deyiÅŸle, doÄŸumdan üç ay öncesinden itibaren bebeÄŸe klasik müzik dinletmek onun zihinsel, duygusal, fiziksel ve sosyal geliÅŸimini olumlu yönde etkiler, biliÅŸsel zekanın, kulak ve dilin geliÅŸimine yardımcı olur.
 
Evren Kutlay Baydar
 
   
 
BABY ADRESS  

DoÄŸru tasarlanmış bir oda çocukların ruhsal ve fiziksel geliÅŸimlerinde önemli yer tutsa da ilk yapılması gereken ihtiyaçların imkanlarınız doÄŸrultusunda tespit edilmesidir
Ilave bir ısıtıcı yada hava temizleyici bütçenizi zorlayacak şık bir mobilyadan daha çok iÅŸine yarayacaktır.

Bir bebek için dünyanın en güzel odası içinde annesinin olduÄŸu herhangi bir yerdir aslında ve
Baba burayı dünyanın en güvenli kalesi yapıverir

Ä°lk olarak;

Rahatlık ve emniyet bir bebeÄŸin odasında mutlaka olması gereken iki özelliktir.
Bu nedenle gürültüden uzak fakat kolay kontrol edilebilir bir oda seçilmelidir
Rahat havalandırabileceÄŸiniz, tercihen güneydoÄŸu –güneybatı doÄŸrultusunda, annenin ve bebeÄŸin rahat hareketine olanak saÄŸlayacak büyüklükte bir oda idealdir.
Çocuklar yaÅŸamlarının en yaratıcı ve en neÅŸeli olan dönemlerinde,oyun oynayabilecekleri rahat ve ferah mekanlara ihtiyaç duyarlar.Oyun hem kendilerini keÅŸfetmeleri, hem de duygularını ifade ederken beceriler kazanmalarını saÄŸlar.
Yeterli alan saÄŸlayan,saklanacağı,düÅŸler kurabileceÄŸi,arkadaÅŸlarını ağırlayabileceÄŸi özel bir mekanı bir kaç fonksiyonu bir arada bulunduran ürünler seçerek oluÅŸturabilirsiniz. Bu  sizin için ekonomik bir çözüm olacağı gibi, aynı zamanda gereksiz bir eÅŸya kalabalığına boÄŸulmaktan kurtulmanızı saÄŸlayacaktır.

Zemin kaplaması olarak neler kullanılmalıdır?

Soğuk ve sert bir malzeme yerine mikro organizmaların barınamayacağı,temizlik ve bakımı kolay,hijyenik malzemelerin tercih edilmesi gerekir.
Zemin kesinlikle kaygan olmamalıdır.
YumuÅŸak ve sıcak bir atmosfer saÄŸlayacak laminat veya mantar parkeler kullanılabilir. Duvardan duvara halı tercih edilmemekle birlikte küçük bir parça neÅŸeli bir hava katacaktır.

Hangi renkler?

DoÄŸduklarında sadece belli belirsiz karartılar fark edebilen bebekler, renkleri zamanla öÄŸrenirler.
Bu nedenle mobilyada kullanılmış, dikkat çekici canlı renk ve desenler öÄŸrenme sürecinde destekleyici rol oynama özelliÄŸine sahiptirler.
Koku bırakmayan ve bakteri barındırmayan özellikli  boyaları kullanabilirsiniz.
Canlı renklerde aksesuarlar, bordürler veya duvar süsleri kullanarak bebeÄŸin ilgisini çekecek  neÅŸeli atmosferi oluÅŸturabilirsiniz.
Duvar süslerinin bebeÄŸin ulaÅŸamayacağı yükseklikte olmasına dikkat edilmelidir.
Duvarlarda renk kullanmak istiyorsanız   canlı renkli bir fon üzerine   çizgili veya puantiyeli çizgi karakterli v.s. motifli duvar kağıtları kullanmak istediÄŸiniz havayı saÄŸlayacaktır.
Kolay temizlenir olması kullanacağınız tüm ürünlerde istenen bir özelliktir.  

Unutmayın
SeçeceÄŸiniz renkler ve malzemeler çocuÄŸun rahatlıgını ve kendini ferah bir ortamda hissetmesini hedeflemelidir.

Nasıl bir Aydınlatma?

En saÄŸlıklı aydınlatma, doÄŸal olanıdır.Yani her ÅŸeyden önce hem odayı iyi havalandırabileceÄŸiniz hem de yardımcı bir aydınlatmaya ihtiyaç duymadan gerekli gün ışığını saÄŸlayacak bir pencere gerekir.Bebeklerin ışığa bakmayı sevdiklerini ve direct gelen güçlü kaynakların, hem gözsaÄŸlığı hem de uyku düzeni açısından sakıncalı olabileceÄŸini unutmayın.
Ä°ster aplik tipi, ister tavan aplik ya da tavan sarkıt tipi olsun, aydınlatmalarda en çok dikkat edilmesi gereken husus bebeÄŸin göz saÄŸlığını tehlikeye atmayacak özellikte ve ÅŸiddette ışık saÄŸlayıcı özel ürünler kullanılmış olmasıdır. Spot kullanılacaksa mutlaka açıları ayarlanabilen türde olanları tercih edin.Karanlık ortamların çocuÄŸun psikolojisini olumsuz etkileyebileceÄŸi düÅŸünülmeli ve fazla karanlıktan kaçınılmalıdır.

Mobilya seçiminde nelere dikkat etmek gerek?

Çocuklar fizik ve zeka olarak sürekli geliÅŸtikleri için,uzun süre kullanılabilecek, birkaç obje çıkarılıp yer deÄŸiÅŸtirildiÄŸinde tamamıyla yeni görünecek mobilyalar tercih edilmelidir.
Malzeme olarak uygun özellikli mdf ve masif aÄŸaç - kaplama kullanılabilir.
Yumuşak hatlar kullanılmış tasarımlar tercih edilmelidir.
Parmaklıkların yükseklikleri ayarlanabilir olmalı ve inip kalkmayı saÄŸlayan mekanizma  özelliÄŸi taşımalıdır .Korkuluk malzemesi olarak aÄŸaç kullanılması hem saÄŸlamlık hemde saÄŸlık açısından yararlıdır
Korkuluk çubuk araları hem sıkışmaya meydan vermeyecek hem de dışarıya sarkmasını engelleyecek ÅŸekilde  olmalıdır.
Altı çekmeceli bir yatak alacaksanız rahat çalışması ve saÄŸlamlık açısından iki ayrı çekmeceli olanları tercih etmekte yarar var. Dünya standartlarına uygun,kanserojen malzeme içermeyen sertifikalı ürünlerin tercih edildiÄŸi mobilyalar seçilmeli, ray,menteÅŸe gibi metal aksamların kalitesi kontrol edilmelidir.
Özellikle kullanılan boyaların mutlaka kalite ve uluslararası standartlara uygunluÄŸu istenmelidir.
Cam yerine plexi kullanımı hem istediÄŸiniz görüntüyü verir hem de daha güvenlidir
Çocukların söküp yutabileceÄŸi parçalar içermeyen,darbelere dayanıklı olmalıdır
Mobilyalar çoÄŸu kez çocuklar için birer oyun alanıdır, bu durumda özellikle kapak ve çekmeceler tuzaklar içermemelidir.

Büyüyebilen yataklar;

Küçük bir yatakta bulunan güvenlik tedbirlerinin tümünü içermesi halinde, ileride yeni bir yatak maliyetinden kurtarması ekonomik olarak önemli bir avantajdır.
Bu tür yataklar baÅŸlangıç olarak maliyetli ve büyük yer tutuyor görünsede pek çok fonksiyonu bir arada bulundurduklarından bebeÄŸin yaşına ve ihtiyaçlarına göre adapte edilebilme olanağı saÄŸlarlar.
Bebek yatağı,genç yatağı, ÅŸifonyer, alt deÄŸiÅŸtirme ünitesi,arkadaÅŸ yatak ve komodinlerden oluÅŸan ful bir set bebeÄŸinizin ve sizin ihtayaçlarınızı uzun bir süre karşılamaya yeter.
ArkadaÅŸ yatak,baÅŸlangıçta annenin yada bakıcının, bebeÄŸin yanında yatmasına,
iki çocuklu evlerde ikinci bir yatak ihtiyacına
bebeÄŸiniz büyüdüÄŸünde de misafirini ağırlamasına olanak verir.
Bunların hiçbirine ihtiyacınız yoksa oyuncaklarını,fazla eÅŸyalarını depolayabileceÄŸiniz büyük bir çekmeceniz olmuÅŸ olur.
Tekerlekli olmasının kolay temizlik ve yer değiştirme faydaları vardır.
Mdf malzeme, boyanabilmesi,renklerinin arzu edildiği şekilde kolaylıkla değiştirilebilmesi, yıpranan, eskiyen mobilyalara yenilenebilme olanağı sağlar.
Ayak ucunda kullanılan komidin olmak üzere tasarlanmış modüller aynı zamanda depolama ve alt deÄŸiÅŸtirme ünitesi olarak kullanılabilir.
Komidinlerin çekmece ve kapakları çocukların ulaÅŸamayacağı noktalarda düÅŸünülmelidir,özellikle üstten açılan komidinler kullanışlı görünmekle birlikte sakıncalar içerir.

Alt deÄŸiÅŸtirme ünitesi

Büyüyebilen yataklarda yatak ucunda yer alan komidin yada ayrıca alınmışsa ÅŸifonyer bu iÅŸ için uygundur
Alt deÄŸiÅŸtirme ünitesi olarak kumaÅŸ yerine daha hijyenik,temizliÄŸi ve kullanımı kolay ürünler seçilmelidir. Gerekirse üzerine bir havlu koyabilirsiniz.
Dolap
Kapak ve çekmeceleri ağır olmayan, kullanım açısından gereksinimlerinizi karşılayacak ölçülerde olmasına dikkat edilmelidir.
Menteşe ve rayların sağlamlık ve kalitesi, kulanışlılığı kontrol edilmelidir.
Kapaklarda cam kesinlikle kullanılmamalı yerine aynı görünümü saÄŸlayacak plexi tercih edilmelidir.
 
Yatak Seçimi

Yün ve pamuk yatak yerine antibakteriyel,doÄŸal kauççuktan imal edilmiÅŸ lateks yataklar kullanmanız önerilir.
Yatağınızın mobilyaya tam oturması ve boÅŸluk kalmaması bebeÄŸin sıkışmaması için önemlidir. Yıkanabilir yatak koruyucu kullanmak yatağınızın temiz kalmasını saÄŸlar. ÇarÅŸaf ve yatak arasına sıvı geçiÅŸini alez kullanarak önleyebilirsiniz. Yatak örtüleri ve diÄŸer tekstil ürünlerinde,kolay temizlenebilir nefes alan %100 pamuklu doÄŸal kumaÅŸları tercih edilmelidir. Yatak kenar, baÅŸ ve ayakucu korumalarının uygun yükseklik – uzunluk ve kalınlıkta olmasına dikkat edilmelidir. Ağır bebek yorganları yerine hafif ve yıkanabilir olanları kullanılmalıdır
 
Aksesuarlar

Yeri ve yüksekliÄŸi doÄŸru tespit edilmiÅŸ duvar rafları, özellikle küçük odalara uygun çözümler kazandırır. Manyetik alan oluÅŸturan, bebeÄŸin kendini yorgun hissetmesine ve uyku düzensizliklerine sebep olabileceÄŸinden metal eÅŸyaların kullanılması sakıncalıdır. Bir bebek odasında mutlaka, saat, ısı ve nem ölçer bulundurulmalıdır. Oda sıcaklığının 20-22 derece olması istenir. Yeni doÄŸan bebeklerin hasas solunum yolları dikkate alınarak ısıtıcı ve radyatörlerin üzerine su kapları koymak nem oranını dengelemenize yardımcı olabilir.
Kışın havalandırmak sorun oluyorsa hava temizleyci filtreler kullanılabilir.
 
BebeÄŸiniz emeklemeye baÅŸladığı an hijyen ve güvenlik evin her köÅŸesi için gereklidir. Aksesuarların seçiminde bebeÄŸinizin yaşına uygun, zarar verme olasılığı bulunmayan ve daha da önemlisi geliÅŸimine katkıda bulunacak, yaÅŸamına neÅŸle ve renk katacak,  öÄŸrenme sürecini destekleyecek ürünler tercih edilmelidir.
 
   
 
KINDYROO TÃœRKÄ°YE’ DE  
Australia da 24 yıl önce doÄŸan ve dünyaya hızla yayılıp baÅŸarıyla faaliyet gösteren “Toddler Kindy Gymbaroo Neuro Education Programı” birçok ülkeden sonra Türkiye de de faaliyetlerine geçtiÄŸimiz yıl baÅŸladı.

Kullanılan programların çocuklarda motor ve sosyal becerilerinin yanında nörolojik geliÅŸiminin önemli ölçüde artması sebebiyle INPP (The Institute for Neuro-Physiological Psychology of United Kingdom, www.inpp.org.uk) kindyroo programını destekleyen kurumlar arasında yerini almıştır ( destekleyen kurumlar listesi için www.gymbaroo.com.au veya www.kindyroo.net veya www.kindyroo.com
Programlarımızda masajlar, egzersizler, grup aktiviteleri, eÅŸli aktiviteler, müzik aletleri dans ve ritimler, özel hazırlanmış ekipmanlar kullanılmaktadır. Kindyroo da dersler 3 aylık periodlardan oluÅŸmakta ve 3 aylık dönemin sonunda çocuklarımız bir üst yaÅŸ grubuna yerleÅŸtirilmektedir.

Haftanın 6 günü faaliyet gösteren ve yaÅŸ gruplarına göre ayrılmış derslerimiz ebeveynlerin seçtiÄŸi bir saatte haftada bir gün bir saat olarak uygulanmaktadır. 0-5 yaÅŸ grubu aralığında derslerimiz en az 5 en fazla 10 kiÅŸilik gruplardan oluÅŸmaktadır ve çocuklarımız seanslara ebeveynleriyle birlikte katılmaktadır. Bunun amacı çocuklarımızın ilk ve en iyi eÄŸitmenleri olan ebeveynlere, çocuklarının geliÅŸimlerinde önemli rol oynayabilecekleri bilinci ve ortamı saÄŸlamanın yanı sıra kaliteli vakit geçirtmektir. Evde tekrar sistemine dayanan programlar sayesinde ebeveynler çocuklarının geliÅŸimini çok kısa bir sürede görebilir ve bu geliÅŸimde de büyük rol oynar.

OGAN İBRİŞİM

Kindyroo : keÅŸke bütün çocuklar bununla doÄŸsa, diyeceÄŸiniz kullanma kılavuzu”...(Bir kindyroo ebeveyninden alıntıdır.)

 
   
 
Uyuyan bebek albümünü dinledim; çok begendim.  
Yeni doÄŸan bir bebegin ihtiyacı olan huzuru ona verebilecek bütün seslerin bir arada olması çok güzel.
Ä°lk 3 ayda bebeklerde sık gördüÄŸümüz kolik sancıları denen gaz sancılarına baÄŸlı aÄŸlamalarda ilaçtan önce önerilecek bir tedavi ÅŸekli olması beni çok mutlu etti.
BebeÄŸi huzurlu ve mutlu uyuyabilen anne kendini daha iyi hissedecektir.
Annenin huzurlu hissetmesinin anne sütü üretimine bile katkısı olacaktır.
Bilimsel veriler doÄŸrultusunda hazırlanan bu albümü uyku sorunlar olan tüm yeni doÄŸan bebeklere önerebilirim
Uzm. Dr. Özlen Kaya Çardak / Çocuk SaÄŸlığı ve Hast. Uzmanı